Toplam çözüm sayısı
..

Yardım

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sıkça sorulan sorular

  Birden fazla üyelik oluşturulmasına; hem şikayetlerin takibini güçleştirmesi ihtimali hem de asılsız-karalama amaçlı şikayet yazımının önüne geçilmesi amacıyla tedbiren izin verilmemektedir.

  Sitemizde şikayet yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmadan ve GSM doğrulaması yapılmadan şikayet yazılamamaktadır. Üyelik esnasında vereceğiniz iletişim bilgilerinin doğruluğunun şikayetlerinizin çözülmesi aşamasında çok önemli olduğunu lütfen unutmayınız!

  Şikayetlerinize daha etkin çözümler sunabilmek ve çözüm sağlamak isteyen firmaların size ulaşabilmelerine imkan sağlamak için üye olmanız gerekmektedir.

  GSM doğrulaması şikayet yazan kişilerin gerçek kişi olduklarının tespiti ve asılsız/karalama amaçlı şikayet yazılmasının engellenmesi adına alınmış bir güvenlik önlemi olduğu için geçerli ve doğrulaması yapılmış bir GSM numarası olmadan şikayet yazılamamaktadır.

  Şifrenizi, üye girişi yaptıktan sonra sayfanın sağ üst köşesindeki isim alanındaki Profilim sekmesinden değiştirebilirsiniz.

  Şikayetinizin sonucunda yazmış olduğunuz ve onaylanmış bir teşekkür mesajınız varsa şikayetiniz "Çözüldü" olarak işaretlenecektir. Bunun yanı sıra değerlendirme formunda 4 veya 5 yıldız olarak süreci puanladığınızda da şikayetiniz "Çözüldü" olarak gösterilir.

  Çözüm sunmak isteyen firmaların sizin bilgilerinizi kendi sistemlerinde bulabilmesi, sizlere doğru hitap edebilmesi ve işlemlerinizi etkin şekilde takip edebilmesi adına ad-soyad bilgisi istenmektedir.

  Ana sayfamızda yer alan “Üye Ol” sekmesine tıklayınız. Açılan üyelik formunu eksiksiz olarak doldurunuz ve formun altında bulunan “Gönder” düğmesine basınız. Bu işlemden sonra üye olurken kullandığınız elektronik posta adresine bir aktivasyon kodu gönderilecektir. Bu kodun üzerine tıklayarak üyeliğinizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

  Şikayetvar'ın misyonu firmalarla tüketiciler arasında köprü görevi görmektir. Anasayfada yayınlanan ve herkes tarafından görüntülenebilen şikayetlerinizde sadece adınız gözükür; soyadınız ve iletişim bilgileriniz yer almaz.

  Ancak şikayet edilen firmaların çözüm sunabilmesine yardımcı olabilmek adına ve hukuki zorunluluklardan dolayı, sadece şikayetin muhatabı olan firmalarla şikayetçi bilgileri paylaşılabilmektedir. 3.kişilerle bilgi paylaşımı kesinlikle yapılmamaktadır.

  sikayetvar.com’da tüm bireysel üyelik tipleri ücretsizdir.

  Şikâyetleriniz; çözüm aşamasının gecikmemesi için bize ulaşır ulaşmaz ilgili firmaya iletilir. Ancak yazılan şikayet, Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre 72 saat geçmeden yayına alınamaz. Sitemizin yüksek tıklanma ve görüntülenme oranları firmalar için caydırıcı unsur olmakta ve şikayetlerinizi çözmek adına bir teşvik unsuru olmaktadır. Bununla birlikte, her firmanın müşteriye ve şikayete yaklaşımı farklı olduğu için bu aşamadan sonra yapılacak olanlar firmaların inisiyatifindedir.

  Şikayetlerinizle ilgili gelişmeleri, üye girişi yaparak ulaşacağınız Şikayetlerim alanında yer alan “”cevap yaz”" kısmına yazarak diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz. Yazılan şikayetçi yorumları ve teşekkür mesajları ile vereceğiniz Anket puanları firmaları derecelendirebilmek, diğer tüketicileri bilgilendirmek ve karar verebilmek adına etkili olmaktadır.

  Şikayetlerinizin çözülebilmesi, şikayetlerine ve müşteri memnuniyetine duyarlı olan firmaların aksayan yönlerini görüp bu noktalar için çözüm üretebilmesi; duyarsız olan firmalar için de tüketicilerin uyarılarak olası mağduriyetlerin önlenebilmesi için şikayet yazmanız büyük önem arz etmektedir.

  Aldığı ürün ve hizmetlerle ilgili sorun yaşamış ve çözüm bulamamış herkes üyelik açarak ve GSM doğrulaması yaparak şikayet yazabilir.

  Herhangi bir ürün veya hizmet hakkında şikayet yazarken lütfen şu hususları göz önünde bulundurun.

  - Yaşadığınız sorunu, şikayet formunda detaylı bir şekilde açıklayın.
  Ürün/hizmetle ilgili sorunu açık ve anlaşılır bir şekilde anlatın. Gereksiz ayrıntılar ve uzun cümleler, konunun anlaşılmasına engel olur. Şikayet yazarken çözüme dair beklentinizi net bir şekilde belirtin.

  - Şikayetin, satın aldığınız ürün/hizmetle ilgili olmasına dikkat edin.
  Şikayetvar Yayım Politikası gereği sadece satın aldığınız ürün veya hizmetle ilgili yaşadığınız soruna dair şikayet yazabilirsiniz. Başkasının yaşadığı bir sorunu veya satın almadığınız bir ürün/hizmetle ilgili görüşlerinizi iletemezsiniz.

  - Çözüme katkı sağlamayan, hakaret içeren, küfür vb. kelimeler kullanmayın.
  Yaşadığınız sorun nedeniyle öfkeli, sinirli olabilirsiniz. Ancak şikayet yazarken kızgınlıkla markaya ve çalışanlara hakaret etmek, küfürlü ifadeler kullanmak sorununuzu çözmeye yardımcı olmaz. Üstelik hukuki yaptırımlar nedeniyle bu ifadelerin yer aldığı şikayetler yayımlanamaz.

  - Telefon numarası, e-posta adresi gibi kişisel bilgileri şikayette belirtmeyin.
  Kişisel Verileri Koruma Kanunu nedeniyle TC kimlik no, telefon numarası, e-posta adresi gibi bilgiler şikayet içeriğinde açıkça yayımlanamaz.

  - Yazdığınız şikayetin içeriğinde yalnızca bir firmanın olmasına dikkat edin. Firmaların cevap hakkı doğacağından ve bir şikayete yalnızca tek bir firma tarafından cevap verilebileceğinden, şikayetin içeriğinde birden fazla firma isminin geçmesine izin verilmemektedir.

  - Benzer şekilde şikayet ettiğiniz firmayı farklı bir firma ile mukayase ederek diğer firmayı övücü nitelikte ifadeler kullanmayın. Bu tür ifadelerin haksız rekabete yol açması nedeniyle platformumuzda yer almasına izin verilmemektedir.

  - Fatura, sipariş onayı gibi sorunu destekleyecek belgeleri şikayete de ekleyin.
  Şikayeti kanıtlayacak makbuz, sipariş onayı, markayla yazışmadan ekran görüntüleri vb. belgeler markanın şikayetle ilgili çözüm sunmasını kolaylaştırır. Şikayet formuna bu belgeleri fotoğraf veya video olarak yükleyip süreci hızlandırırsınız.

  - Şikayetinizi göndermeden önce son bir kez okuyup kontrol edin.
  Şikayeti tamamladıktan sonra yazdıklarını son bir kez gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Kızgınlıkla veya hızlıca yazarken bazı konuları atlamış veya yazım hataları yapmış olabilirsiniz. Bunlar sorunun çözüm sürecini uzatabilir.

  - Sorunla ilgili bir gelişme olduğunda şikayetinizi güncelleyin.
  Şikayetiniz yayınlandıktan sonra yaşadığınız sorunla ilgili bir gelişme yaşandıysa bunu da platformda paylaşabilirsiniz. Sorunla ilgili tekrar bir şikayet yazmadan, mevcut şikayetinizi güncellersiniz. Böylece hem marka hem de diğer tüketiciler, şikayet sürecinizle ilgili aşamaları görebilir.

  - Sosyal medyada paylaşarak şikayetinizin etkisini artırın.
  Şikayet sayfasındaki Paylaş butonundan seçtiğiniz sosyal medya platformunda sorununuzu daha fazla kişiye duyurursunuz. Destekçilerinizi arttırıp benzer sorunlar yaşayanlara ulaşırsınız. Markayı sorunla ilgili harekete geçmeye teşvik edersiniz.

  -Yukarıda sayılan hususlara riayet etmeniz; şikayetinizin daha hızlı çözüme kavuşturulması ve platformumuzdan kaldırılmaması açısından büyük önem arzetmektedir.

  Gönderdiğiniz şikayetlerin okunabilirliğini kolaylaştırmak ve sikayetvar.com’da hızlı bir şekilde yayınlanabilmesini sağlamak için şikayetlerinizde 2.500 karakter sınırı uygulanmaktadır.

  Şikayet yazarken en az 250 en fazla 2500 karakter kullanmanız istenmektedir.

  Minimum 250 karakter sınırlaması şikayet konularının net olarak anlaşılabilmesi ve çözümün daha kolay sağlanabilmesi adına alınmış yönetimsel bir karardır. Bu sayede ek soru, şikayet veya yorumlara gerek kalmaksızın yeterli detay alınması hedeflenmiştir.


  2500 karakter sınırlaması ise konunun dağılmaması ve redaksiyon ekibimizin işyükünü gereksiz yere arttırarak şikayetlerin yayımlanmasının gecikmemesi adına alınmış bir karardır. Yayımlanmakta olan şikâyetiniz ile ilgili gelişmeleri ve eklemek istediklerinizi, şikâyetinizin altına ""Cevap Yaz"" butonunu kullanarak yazabilirsiniz.

  Yayımlanmakta olan şikâyetiniz ile ilgili Olumlu-Olumsuz gelişmeleri,
  Teşekkür mesajlarınızı, eklemek veya firmaya iletmek/sormak istediklerinizi,

  üye girişi yaparak ulaşacağınız Şikayetlerim alanında ilgili şikayetinizi bularak şikayetin detay sayfasında yer alan Cevap Yaz / Teşekkür Et kısmına yazabilirsiniz.

  Şikâyet ya da yorum metinleriniz ile ilgili düzenleme / edit imkanınız henüz bulunmamaktadır.

  Gerekli düzenlemelerin yapılması için tarafımıza (şikayet numarasını da belirterek) Destek Hattımız üzerinden açıklayıcı bildirimde bulunabilir ya da mevcut şikayetinizi sildikten sonra gerekli düzenlemeleri yaparak tekrar şikayet oluşturabilirsiniz.

  Şikayetinizin etkinliğini arttırmak, çözüm sürecini hızlandırmak adına gerekli bilgi ve belgeleri eklemeniz faydalı olacaktır.

  Fotoğraflar için jpeg,jpg, gif, png ; Videolar için ise mp4 ve mov formatları geçerli olup limit 100 Mb'dır.

  Şikayet yazma aşamasında ya da daha sonra yapacağınız yorumlarda şikayetlerinize ""Fotoğraf/Video Ekle"" butonunu kullanarak fotoğraf veya video ekleyebilirsiniz.

  (Fotoğraflar için jpeg, jpg, gif, png; Videolar için ise mp4 ve mov formatları geçerli olup limit 100 Mb'dır.)

  Şikayetvar olarak, asılsız şikayetleri önleyebilmek adına bazı durumlarda ilgili hizmeti aldığınızı gösteren belgeler talep edilebilmektedir. Kontrol amaçlı istenilen belgeleri belirtilen süre içerisinde göndermeniz önem arz etmektedir. Talep edilen belgelerin belirtilen zamanda elimize ulaşmaması halinde ilgili şikayetler yayından kaldırılabilir.

  TC Kimlik numarası istiyor muyuz?

  Bu bilgi; çözüm amaçlı kullanılması ve işlemlerin hızlanabilmesi amacıyla, ilgili şikayetinizin yazım aşamasında opsiyonel olarak istenmektedir. Kişisel bilgileriniz sadece şikayetin muhatabı olan firmaya iletilmekte olup yayına girmemektedir. Bu sebeple endişe edeceğiniz bir durum bulunmamaktadır.

  Şikâyet yazanların olası bir hukuki sorun ile karşılaşmalarını engellemek için tüm şikâyet metinleri redaktörlerimiz tarafından detaylı şekilde kontrol edilir. Bu kontrolün ardından redaktörlerimizin düzenlemesinden geçen şikayetleriniz yayına alınmaktadır. Hakaret, küfür, tehdit, taciz, aşağılama gibi rencide edici içerik barındıran; diğer kullanıcıların kişisel bilgilerinin ifşası, telefon numarası, e-mail adresi ve kurum ismi içeren; ayrıca, kişi veya grupların dinini, dilini, cinsiyetini, ırkını, etnik grubunu, milliyetini küçük düşüren şikayetlerin moderatör onayından geçmeyeceğini lütfen unutmayın.

  Şikâyet yazan kişiler hakkında hukuki sorun oluşmasını engellemek için şikâyetler redaksiyon aşamasından geçer. Şikâyet metninin içeriği değişmeyecek şekilde olası anlam bozukluğu giderilir; yazım yanlışları düzeltilir; hakaret içeren, aşağılayıcı, suçlayıcı, karalayıcı, beddua içeren ya da nahoş nitelikteki sözler çıkarılır. Şikâyet; ticaret ve rekabet hukukuna, marka haklarına aykırı olmayacak şekilde yayıma hazır hale getirilir. Yönlendirme içerikli ifadeler de aynı kapsamda değerlendirilmektedir.

  Şikayet başlıklarının ise şikayet içerikleri hakkında fikir verecek ve özet niteliğinde olmasına gayret edilmektedir.

  Bunun yanısıra mahkeme kararıyla tescillenmediği sürece hiçbir kişi ya da kurum hakkında “dolandırıcı, hırsız, sahtekar” vb anlam içerecek ithamlarda bulunamayacağınızı ve bu tür ifadelerin tarafımızca yayınlanamayacağını belirtmek isteriz.

  Bu düzenlemelerden sonra şikâyetinizin içeriğinin hatalı şekilde değiştirildiğini düşünüyorsanız, (şikayet numaranızla birlikte) değişen kısmı açıklarsanız, şikâyetiniz yeniden ele alınacaktır.

  Şikâyetiniz yazılır yazılmaz firmaya iletilir. Ancak her firmanın müşteriye ve şikayete yaklaşımı farklı olduğu için bu aşamadan sonra yapılacak olanlar firmaların inisiyatifindedir. Müşterisinin memnuniyetini ön planda tutan ve çözüm arayışı içerisinde olan bir firma ise sizinle iletişime geçecektir. Ancak bu süreç tümüyle firmaların inisiyatifinde olup Şikayetvar olarak herhangi bir yaptırım gücümüz bulunmadığı için firmaların cevap verip vermeyecekleri ya da sizlerle iletişim kurup kurmayacakları hususunda bilgi paylaşmamız mümkün değildir.

  Şikâyetleriniz ve yorumlarınız, eksiksiz Ad-soyad bilginiz, GSM doğrulamanız ve Redaksiyon (Kontrol) süreci tamamlandıktan sonra söz konusu firmalara iletilir ve sitemizde yayımlanır. Şikâyetlerinizin çözümlenmesi için firmalara bildirimde bulunuruz. Sitemizin yüksek tıklanma ve görüntülenme oranları firmalar için caydırıcı unsur olmakta ve şikayetlerinizi çözmek adına bir teşvik unsuru olmaktadır. Bununla birlikte, her firmanın müşteriye ve şikayete yaklaşımı farklı olduğu için bu aşamadan sonra yapılacak olanlar firmaların inisiyatifindedir.

  Şikayetvar olarak hiçbir zaman sizin adınıza karar verip ”şikayetin çözüldüğünü” söylemiyoruz. Eğer firma tarafından verilmiş bir cevap varsa sadece “Cevaplandığını” belirtiyoruz. Bu cevabın şablon bir cevap olması ya da çözüm içermemesi bunun bir “cevap” olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Şikayetlerin “çözülüp çözülmediği” sizlerin yapacağı “Yorumlar”, yazacağı “Teşekkür Mesajları” ve vereceği “Olumlu anket puanları” ile belli olmaktadır.

  Bunun yanısıra, kişiye özel çözümler sunan ancak bunların yayınlanarak diğer müşterilerine (ya da menfaat temini niyetinde olan artniyetli kullanıcılara) emsal olmaması adına bu çözümleri yazılı olarak belirtmeyen bir çok firma bulunmaktadır. Sosyal medyanın gücünü bu şekilde kullanmak isteyen insanlar olduğundan firmaları bu konuda suçlayamayız. Zaten gerçek çözüm sunulup memnun edilen müşteriler bunu teşekkür mesajlarıyla belirtmektedir.

  Eğer isterseniz, siz de şikayetlerinizle ilgili gelişmeleri üye girişi yaparak ulaşacağınız Şikayetlerim alanında ilgili şikayetinizi bularak, detay sayfasında yer alan CEVAP YAZ kısmına yazarak diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz. Yazılan şikayetçi yorumları ve Teşekkür mesajları ile vereceğiniz Anket puanları firmaları derecelendirebilmek, diğer tüketicileri bilgilendirmek ve karar verebilmek adına etkili olmaktadır.

  Şikayetinizi Sosyal Medya kanallarınızda paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

  Çözüm süreci ya da şikayetiyle ilgili bilgi almak istediğimiz diğer üyelere şikayetlerinin altındaki yorum alanından ulaşabilir ve iletişim isteğinizi belirtebilirsiniz.

  Anketlere size gelen mail veya sms'lerdeki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanısıra ana sayfamızdan şifrenizle üyelik girişi yaptıktan sonra profil fotoğrafınızın altındaki menüden ""Şikayetlerim"" butonuna basıp şikayetlerinizi listeledikten sonra anket doldurmak ve puanlamak istediğiniz şikayetin sağ tarafında bulunan ""Değerlendir"" butonuna basarak da ankete erişim sağlayabilirsiniz.

  Çözüme kavuşmayan ya da şikayet süreci tamamlanmayan şikayetler için de ilgili seçenekler işaretlenerek sorulara cevap verilebilmektedir.

  Not: Anket puanları daha sonra tarafınızdan güncellenebilmektedir.

  Yayımlanmakta olan şikâyetiniz ile ilgili Teşekkür mesajlarınızı üye girişi yaparak ulaşacağınız Şikayetlerim alanında ilgili şikayetinizi bularak şikayetin detay sayfasında yer alan Cevap Yaz / Teşekkür Et kısmına yazabilirsiniz.


  - Fatura, sipariş onayı gibi sorunu destekleyecek belgeleri şikayete ekleyin.
  Şikayeti kanıtlayacak makbuz, sipariş onayı, markayla yazışmadan ekran görüntüleri vb. belgeler markanın şikayetle ilgili çözüm sunmasını kolaylaştırır. Şikayet formuna bu belgeleri fotoğraf veya video olarak yükleyip süreci hızlandırırsınız.

  - Sorunla ilgili bir gelişme olduğunda şikayetinizi güncelleyin.
  Şikayetiniz yayınlandıktan sonra yaşadığınız sorunla ilgili bir gelişme yaşandıysa bunu da platformda paylaşabilirsiniz. Sorunla ilgili tekrar bir şikayet yazmadan, mevcut şikayetinizi güncellersiniz. Böylece hem marka hem de diğer tüketiciler, şikayet sürecinizle ilgili aşamaları görebilir.

  - Sosyal medyada paylaşarak şikayetinizin etkisini artırın.
  Şikayet sayfasındaki Paylaş butonundan seçtiğiniz sosyal medya platformunda sorununuzu daha fazla kişiye duyurursunuz. Destekçilerinizi arttırıp benzer sorunlar yaşayanlara ulaşırsınız. Markayı sorunla ilgili harekete geçmeye teşvik edersiniz.


  Müşteri Memnuniyeti Puanı, şikayet süreci sonunda markanın müşterilerine iletilen değerlendirmedeki memnuniyet sorusu üzerinden hesaplanmaktadır.

  Şikayetvar, müşterileriyle iletişimde olmak isteyen, sorunları çözmek ve hizmetlerini geliştirerek başarıya ulaşmak isteyen markalara şikayetleri görüp cevaplayabilecekleri bir platform sunar. Şikayetleri cevaplayıp çözüme kavuşturan markalar, müşterilerine onları önemsediğini gösterir hem de potansiyel müşteriler tarafından tercih edilmesini sağlar.
  Firmalar, Şikayetvar’ın kurumsal üyelikle sunduğu ücretli özelliklerini isteğe bağlı olarak satın alabilir. Ücretli özellikler arasında memnuniyet ve rekabet analizi, tanıtım araçları gibi profesyonel kullanıma yönelik ürünler bulunur.

  Şikâyet yazanların olası bir hukuki sorun ile karşılaşmalarını ya da asılsız teşekkür mesajlarını engellemek için tüm şikâyet metinleri gibi yorum ve cevap metinleri ile teşekkür mesajları da sistem ve ilgili ekibimiz tarafından detaylı şekilde kontrol edilir. Asılsız ya da manipülatif görülen tüm teşekkür mesajları iptal edilir ve ilgili profillere müdahale edilir.

  Şikayetvar'ın misyonu firmalarla tüketiciler arasında köprü görevi görmektir. Anasayfada yayınlanan ve herkes tarafından görüntülenebilen şikayetlerinizde sadece adınız gözükür; soyadınız ve iletişim bilgileriniz yer almaz.

  Ancak şikayet edilen firmaların çözüm sunabilmesine yardımcı olabilmek adına ve hukuki zorunluluklardan dolayı, sadece şikayetin muhatabı olan firmalarla şikayetçi bilgileri paylaşılabilmektedir. 3.kişilerle bilgi paylaşımı kesinlikle yapılmamaktadır.

  Maalesef Kurumsal ve Müşteri Odaklı çalışarak müşterilerini memnun etmek isteyen firmalar olduğu kadar, şikayet çözmek yerine sildirmek amacıyla uğraşan firmalar da bulunmakta. Bu tarz firmalar şikayetinizi sildirebilmek adına hukuki yollarla takip ya da korkutma yapabilmekteler.

  Bu tarz durumlarda, şikâyetiniz asılsız ya da karalama amaçlı değilse ve gerektiğinde şikâyetinizi kanıtlayabilecek fotoğraf, video, fatura, sözleşme gibi belgelere sahipseniz şikayet konusu yargıya intikal etse bile bu konuda endişe etmenize gerek olduğunu düşünmüyoruz. Şikayetinizi yaşandığı şekliyle anlattıysanız bu şikayet büyük olasılıkla Anayasal bir hak olan ""şikayet hakkı"" kapsamında değerlendirilecektir. Ancak bu konudaki inisiyatif ve sorumluluğun size ait olduğunu da hatırlatmak isteriz.

  Şikayetvar; eksik, hatalı ya da olumsuz bir ürün ya da hizmetle karşılaşan tüketicilerin, şikayetlerini internet üzerinden dile getirebilmelerini ve şikayetin marka tarafından değerlendirilip çözülmesini sağlayan bir web sitesidir.
  İnternetin henüz hayatımıza bu denli girmediği 2001 yılında kurulan Şikayetvar, dünyanın ilk şikayet platformu olup aynı zamanda Türkiye’nin dünyaya ihraç ettiği ilk iş modelidir. Tüketici şikayetlerine çözüm arayıp aynı zamanda tüketicilerin kullanacakları hizmetler hakkında araştırma yaparken fikir alabileceği bir platforma dönüşen Şikayetvar, markalara şikayet yönetimi stratejisi konusunda danışmanlık da yapmaktadır.

  Tüketicilerin firmalar hakkındaki şikayetlerini paylaşıp çözüm aradığı, marka ve firmalar hakkında referans olabilecek içeriklere sahip, tarafsız ve güvenilir olmaya çalışan Şikayet Var, kullanıcıları için oldukça kolay bir sisteme sahip.

  Herhangi bir markayla ilgili olarak aldığınız hizmetten memnun kalmazsanız, yaşadığınız problemler çözülmezse ya da sorun yaşarsanız, sikayetvar.com’a üye olarak şikayet oluşturma sürecinizi başlatabilirsiniz.SMS ile doğrulama kodu göndererek gerçek olmayan kişileri tespit eden sistem sayesinde var olmayan profillerin şikayet yazmasına engel olunur.Aynı şekilde şikayete söz konusu olan mal ve hizmet alışverişinden kaynaklanan ve sonuç alınamayan sorunların işleme konulabilmesi için filtreleme yapılır.

  Şikayetiniz, yazdığınız gibi yayına alınmaz. Önce hukuki talimatlara göre çalışan redaktörler tarafından incelenir. Bunun nedeni hem kullanıcıları korumak hem de ilgili firmaların imajının haksız yere zedelenmesine engel olmaktır.

  Ticaret ve rekabet hukukuna aykırı olmayacak şekilde düzenlenen, yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları kontrol edilen şikayetler yayına hazır hale gelir. Ancak yazılan şikayet, Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre 72 saat geçmeden yayına alınamaz.

  Bu aşamaların ardından, şikayetin iletildiği marka, kurum ya da firma çözüm üretmek amacıyla sikayetvar.com’da yayınlanacak bir cevap yazabilir ya da şikayet sahibiyle konu hakkında görüşme sağlar.  Şikayetvar, markalar ve müşteriler tarafından ücretsiz kullanılır. Firmalar, Şikayetvar’ın kurumsal üyelikle sunduğu ücretli özelliklerini isteğe bağlı olarak satın alır.
  Markalar ücretsiz olarak, şikayetleri görebilir, destek hattının aracılığıyla cevap yazabilir ve müşterilerle iletişim kurabilir.
  Ücretli özelliklerde ise memnuniyet ve rekabet analizi, tanıtım araçları gibi profesyonel kullanıma yönelik ürünler bulunur.
  Şikayetvar olarak platformu geliştirmek için profesyonel bir ekiple çalışıyoruz ve hizmetlerimize yatırım yapıyoruz.

  Şikayetleri sitemizde yayınlanan tüm firmaların ÜCRETSİZ OLARAK CEVAP VERME, ŞİKAYETÇİLER İLE PANEL ÜZERİNDEN İLETİŞİM KURMA ya da şikayetle ilgili İNCELEME TALEP ETME hakları bulunmaktadır. Ortam sağlayıcı olduğumuz için, Şikayetlerdeki hukuki sorumluluğun şikayet yazana ait olmasına rağmen, asılsız durumlar için firmalardan gelen bu talepler çerçevesinde şikayetler yayım kriterlerimiz doğrultusunda incelenir ve gerektiği durumlarda müdahale edilir.


  Firmalara ücretsiz sunulan hizmetler olduğu gibi ücretli Kurumsal Üyelik paketlerimiz de bulunmaktadır. Ancak bu ücretli üyelikler şikayet yönetimi ve farklı raporlamalar için olup hiçbir şekilde şikayet silmek gibi bir kapsamı bulunmamaktadır.

  Şikayetlerin silinmesi ancak sizlerin isteği doğrultusunda ve Yayım Kurallarımız gereği bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. Teşekkür etmek, olumlu anket puanları vermek ya da şikayet silmek sizlerin kararına bırakılmış olup bu konuda içinizden geldiği gibi davranmanızı tavsiye ederiz.

  Hem Android hem de İOS olarak mevcut olan mobil uygulamamızla ilgili bazı güncellemeler yapılmaktadır. Bu süreçte, sistemimize uygulama yerine Mobil Sitemiz ya da PC üzerinden giriş yapabilirseniz daha rahat bir şekilde kullanıcı bilgilerinizi değiştirebilir ya da şikayetinizle ilgili işlemleri takip edebilirsiniz.

  Yayın Kurulumuzun aldığı bir kararla 5 yıl ve daha eski şikayetlerin unutulma hakkı kapsamında sistem tarafından otomatik olarak kaldırılmasına karar verilmiştir.

  Yakın zaman aralığında aynı firmaya aynı konu hakkında yazdığınız şikayetler mükerrer (tekrar) şikayet olarak değerlendirilmekte ve farklı bir konu içermediği müddetçe ayrı şikayet olarak yayınlanamamaktadır.

  Ana sayfamızdan şifrenizle üyelik girişi yaptıktan sonra profil fotoğrafınızın altındaki menüden ""Şikayetlerim"" butonuna basıp şikayetlerinizi listeyebilirsiniz. Daha sonra silmek istediğiniz şikayetin sol alt tarafında bulunan çöp kutusu simgesine tıklayarak ve ilgili seçeneği seçerek şikayetinizi silebilirsiniz.


  Şikayetinizi silmek istediğinizde karşınıza 3 alternatif çıkar:
  1. Şikayetim Çözüldü
  2. Düzeltme yaparak tekrar göndereceğim
  3. Diğer
  İlk seçeneği (Şikayetim Çözüldü) kullanarak şikayetinizi sildiğiniz takdirde yazacağınız teşekkür mesajının ardından şikayet metni silinir, sadece teşekkür mesajınız ve gülücük sembolü yayında kalır. Diğer seçeneklerle sildiğiniz takdirde ise şikayetiniz komple silinecektir.

  Çözüm aşamasının gecikmemesi için şikâyetler bize ulaşır ulaşmaz ilgili firma ile de paylaşılır. Bu arada şikâyetler, denetleme ve düzeltme aşamalarından geçerek yayıma hazır hale getirilir. Ancak yazılan şikayet, Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre 72 saat geçmeden yayına alınamaz.

  Bu yönetmelik hükmü ile, bekleme süresi içerisinde şikayetin çözüme kavuşturabilmesi ve yayına alınmadan kaldırılabilmesi için fırsat sağlanması amaçlanmıştır.

  Hâlihazırda firmaya iletilmiş olan şikâyetiniz sitemizde yayımlanmaya başladığında bilgilendirileceksiniz.


  Yayınlanmaya uygun görülmeyen şikayetlerinizi “Reddedilen şikayetler” sekmesinden takip edebilir, reddedilme gerekçelerini öğrenebilirsiniz. Başlıca reddetme gerekçeleri şunlardır:
  - İmla hatası: Gönderdiğiniz şikayette fazla sayıda imla hatası olduğundan şikayetiniz onaylanmamıştır.
  - Anlam Bozukluğu: Gönderdiğiniz şikayette anlam bozukluğu varsa, maksat anlaşılamıyorsa onaylanmamıştır.
  - Kişisel Bilgiler: Üye olurken yazmış olduğunuz kişisel bilgileriniz eksik ya da yanlış olduğu için şikayetiniz onaylanmamıştır.
  - Hukuka Aykırılık: Gönderdiğiniz şikayet Ticaret ve Rekabet Hukuku yasaları ile örtüşmüyorsa, onaylanmamıştır.
  - Reklam: Gönderdiğiniz şikayet, doğrudan ya da dolaylı olarak bir ürünün veyahut hizmetin reklamını yapıyor olmasından dolayı onaylanmamıştır.
  - Siyasi veya Dini İçerik: Gönderdiğiniz şikayet, içerdiği siyasi veya dini ifadelerden dolayı onaylanmamıştır.
  - Tekrar Şikayet: Gönderdiğiniz şikayet sitemizde zaten bulunduğu için yayınlanmamıştır.
  - İçerikteki uygunsuzluk: Gönderdiğiniz şikayet, ahlaka mugayir hakaret içeren ifadelerle doğrudan ya da dolaylı olarak kişi, kurum ya da grupları hedef alıyorsa onaylanmamıştır.
  - Diğer: Yazmış olduğunuz şikayet, Şikayet Silem ve Taşıma Esasları Kılavuzundan herhangi bir maddeye aykırılık teşkil ediyorsa, onaylanmamıştır. Şikayet Silem ve Taşıma Esasları Kılavuzunu incelemek için tıklayınız.

  Şikayetlere yapılan itirazlar, Ticaret Bakanlığının hazırladığı Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz ile Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği doğrultusunda hazırlanan kılavuz doğrultusunda uzman ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Kılavuza erişmek için tıklayınız.

  Yayın Politikamız gereği; aynı firmaya aynı konu hakkında yazmış olduğunuz ikinci şikayet, yayında olan bir şikayetiniz bulunması sebebiyle önceki şikayetinizin gelişmesi olarak nitelendirildiği için yeni bir şikayet olarak yayınlanmaz ve mevcut şikayetinizin altına gelişme olarak eklenerek firmaya iletilir.

  Şikayetlerin çözülmemiş olması aynı konuda tekrar tekrar şikayet yazılabilmesi için gerekçe olamamaktadır. Bu sebeple, çözülmeyen ya da cevaplanmayan şikayetleriniz için mükerrer kayıt oluşturmak yerine, yayımlanmakta olan şikâyetiniz ile ilgili gelişmeleri, eklemek veya firmaya iletmek/sormak istediklerinizi, üye girişi yaparak ulaşacağınız Şikayetlerim alanında ilgili şikayetinizi bularak, detay sayfasında yer alan Cevap Yaz / Teşekkür Et kısmına yazmanızı rica ederiz.